fotomiller.pl

Poradnik Młodej Pary

Niech ten dzień będzie najpiękniejszy!

Reportaż ślubny jest dla mnie zawsze wyzwaniem i podchodzę do każdego zlecenia odpowiedzialnie i indywidualnie. Dla fotografa i dla Was to wielki dzień. Dlatego też niezbędna jest współpraca. To swoista symbioza (fotograf + Para Młoda). To momenty, chwile, których nie da się powtórzyć. Dlatego też doświadczenie fotografa ma tu ogromne znaczenie. W mojej pracy jesteście najważniejsi. Jestem z Wami na każdym kroku, a nawet krok przed ;) Kochani, ja znam ten stres! Wiem, że trzeba go rozładowywać i staram się to czynić ;) Wspólnie musimy dążyć do perfekcji. Ważny jest każdy detal. Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia przygotowałem listę rzeczy, o które warto zadbać, by zdjęcia były jeszcze piękniejsze.Pamiętajcie, że w pracy fotografa ważne jest światło. Dlatego też, planujcie Wasze ubieranie/przygotowania w pokojach z dużą ilością światła.

 • Zadbajcie o swój wygląd. To Wasz najważniejszy dzień w życiu. Dlatego też wizyta u makijażystki/fryzjerki jest konieczną koniecznością. Coraz częściej również przez Panów. Co uwierzcie mi również wpływa na look zdjęcia. Niekiedy młodzi również wybielają zęby bądź poddają się innym zabiegom upiększającym. Pamiętajcie też, że dobry sen wpływa na wygląd. Także wyśpijcie się!
 • Starajcie się zebrać wszystkie detale ślubne w jednym miejscu. Mam tu na myśli biżuterię, buty, perfumy itp.
 • W pomieszczeniach, w których się przygotowujecie zadbajcie o porządek. Tak, by w kadrach nie było niepotrzebnych ubrań, wieszaków, toreb, opakowań itp.
 • Podczas błogosławieństwa starajcie się tak ustawić, by Wy i Wasi rodzicie byli bokiem do okna. Wtedy naturalne światło będzie Was dobrze oświetlało.
 • Wiem, że w dniu ślubu jest dużo stresu i jesteście pełni emocji, dlatego też bądźcie naturalni, rozmawiajcie ze świadkową, świadkiem. Budujcie naturalną interakcję, a uwierzcie mi, że magiczne momenty się znajdą. Patrzcie sobie w oczy, okazujcie uczucia. Nie bójcie się łez, wielkiego uśmiechu. Niekiedy odejdźcie na chwilę od otoczenia i tego weselnego zgiełku. Ta chwilowa samotności też jest piękna. Niech ta naturalność zagra pierwsze skrzypce.  
 • Ważne jest, aby fotograf wiedział o wszystkim co będzie na weselu. Mam tu na myśli chociażby strzelanie z tub po wyjściu z kościoła, niespodzianki na sali (kosmiczny pierwszy taniec) czy inne elementy, które są dla Was bardzo istotne. Fotograf podąża za Wami lub przed Wami ;) dlatego też pamiętajcie o tym np. wychodząc z samochodu, z domu itp. Pamiętajcie też o rozmowie z fotografem w tygodniu poprzedzającym ślub. Takie małe podsumowanie zapisów umowy. Od momentu podpisania umowy do realizacji zdjęć mogło coś się zmienić. Sprawdźcie to.
 • Powiedzcie swojemu księdzu, że będziecie mieli fotografa i spytajcie czy ma wytyczne co do jego pracy podczas ceremonii. W dobrym tonie jest, aby fotograf przed ceremonią miał chwilę na przywitanie z kapłanem i ustalenie zasad współpracy. 
 • Często mówię swoim Parom - Jak idziecie za księdzem w kierunku ołtarza – dajcie mu trochę przestrzeni (2-3 metry) tak, aby Was nie zasłaniał. Niby szczegół, dla mnie bardzo istotny. To samo przy wyjściu z kościoła – powolutku, majestatycznie. Macie dużo czasu ;) Podczas przysięgi patrzcie na siebie. Poczujcie na sobie wzrok! Niech ta chwila będzie magią!

 • Po powitaniu przed wejściem na salę i rzuceniu kieliszkami, pamiętajcie, że przed wniesieniem Młodej na salę powinien wejść fotograf i kamerzysta.
 • Pamiętajcie o sobie na weselu. Ta zabawa przebiegnie Wam biegusiem, dlatego też starajcie się jak najwięcej tańczyć, tak by fotograf miał materiał. Wiem, że to bywa trudne, bo będziecie wyrywani przez gości, ale nawet 30 sekund tańca to dużo dla fotografa.
 • Bądźcie w tym wszystkim naturalni, nie zwracajcie uwagi na aparat. Zajmijcie się sobą i gośćmi, a uwierzcie mi, że fotograf uchwyci te najpiękniejsze momenty.
 • Zadbajcie o to by w dniu ślubu szczegółami zajęli się świadkowie, rodzeństwo. To Wasz dzień i Wasza zabawa.
 • Szczegóły to podstawa, dlatego też, jak zespół czy dj dysponują ciekawym oświetleniem to bardzo dobrze. Coraz częściej Młodzi wybierają firmy, które dekorują salę światłem. Umiejętnie udekorowanie sali światłem będzie również wpływało na zdjęcia. Podczas pierwszego tańca Młodzi często wybierają ciężki dym, bańki mydlane, niekiedy nawet konfetti. To również wpłynie pozytywnie na końcowy efekt zdjęć.
 • Podczas serwowania tortu starajcie się w miarę możliwości być jak najbliżej niego. Race świetlne są wtedy jedynym oświetleniem. Wasze spojrzenia na tort, na siebie. To jest to!

 • Jeżeli macie w rodzinie pasjonatów fotografii, proszę powiedzcie im, aby nie wchodzili w kadr, nie byli za blisko Was. Uwierzcie mi, niekiedy bywa to irytujące, gdy podczas przysięgi obok księdza stoi ciocia lub wujek.
 • Planując sesję plenerową weźcie pod uwagę również zagraniczne miejsca. Otaczający Was krajobraz będzie częścią Waszych zdjęć. Im ładniejszy, tym zdjęcia będą bardziej przyjemne dla oka. Uwierzcie mi, że taki wyjazd weekendowy nie jest wcale drogi. Przy odpowiednim zaplanowaniu jest na poziomie wyjazdu w różne rejony Polski. Coraz tańsze bilety lotnicze umożliwiają realizację takich sesji. Jeżeli nie wiecie jak się za to zabrać – z przyjemnością Wam w tym pomogę ;)
 • Coraz częściej Pary wybierają sesje narzeczeńskie. To bardzo dobra forma do zapoznania się z fotografem, jak i aparatem. Taka współpraca wyjdzie na pewno na dobre podczas Waszego najważniejszego dnia – dnia ślubu.